HES kodu nedir? HES kodu nasıl ve nereden alınır?

HES kodu nedir? HES kodu nasıl ve nereden alınır?

HES KODU NEDİR?
HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, yurt içinde güvenle seyahat etmeniz için T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır. Kendi oluşturacağınız ve/veya bilet satın alım ve yolculuğa kayıt sırasında havayolu/tren/otobüs firması ile paylaşacağınız HES Kodunuz, T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden belirli aralıklarla sorgulanarak yolculuğa katılımınız ile ilgili bir engel olup olmadığı kontrol edilecektir.

 

HES Kodu Nedir?
 

HES KODU NE İŞE YARAR?
Covid-19 pandemisine yol açan virüsün yayılmasını önlemek ve yavaşlatmak amacıyla, hastalığa maruz kalmış ya da hastalarla temas etmiş olan ve uçuşa kabul edilmeyecek misafirlerimizin havalimanına gelmeden önce bilgilendirilmesini sağlar.

HES KODU NASIL ALINIR?
HES Kodunu T.C. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden veya 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve HES Kodunuz için ihtiyacınız olan gün sayısını göndererek hızlı bir şekilde edinebilirsiniz. 

 

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes Kodu Nasıl Alınır?

 

HES KODUM YOK, BU SEYAHATİM İÇİN BİR ENGEL Mİ?
Geçerli bir HES Kodunuz olmadan iç hat seyahatleriniz için:
- bilet satın alamazsınız,
- on-line ya da havalimanında check-in yapamazsınız,
Dolayısı ile HES kodunuz olmadan yurt içi seyahatlerinizi gerçekleştiremezsiniz.

HES KODU İLE İLGİLİ NELERE DİKKAT ETMELİYİM?
HES Kodunuzun süresi seyahatinizin toplam süresi kadar olmalıdır. Gidiş-dönüş bir bilet almak istiyorsanız ya da gidiş-dönüş bir biletiniz varsa HES Kodunuz dönüş tarihinizi de kapsamalıdır. Bazı havayolları için HES kodunuzun seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir

Her yolcu için ayrı ayrı HES kodu alınmalıdır.
0-2 yaş aralığında olan yolcular için HES Kodu zorunluluğu bulunmamaktadır.

Biletleme işleminiz ile yolculuğa başlangıcınız arasında HES Kodunuz T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden belirli aralıklarla sorgulanacaktır. Yapılan bu sorgulamalarda Covid-19 açısından  seyahatinize engel bir durum belirlenirse yolculuğa kabul edilmeyeceksiniz. Bu yöntem Covid-19 salgınına yol açan virüsün yayılmasını önlemek amacıyla T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir.

HES Kodunuz aşağıdaki durumlarda seyahatinize engel olacaktır;
-COVID-19 pozitif olma ya da karantina sürecinde olma durumu,
-Yeterli süreli HES Koduna sahip olmama durumu,
-Hatalı T.C. Kimlik Numarası ya da pasaport bilgisi girilmesi durumu.

 

Hes Kodu Nasıl Alınır?
 

GEÇERLİ HES KODU SEYAHAT ETMEM İÇİN YETERLİ MİDİR?
HES Kodu, Covid-19 salgınına yol açan virüsün yayılmasını önlemek için uygulanan tedbirlerden biridir. Seyahatiniz öncesinde yolculuk başlangıç yerinde ateş ölçümü ve hastalık için diğer semptomların gözlenmesi durumunda veya seyahat için gerekli maske kullanımı ve benzeri kurallara uyum sağlamamanız durumunda seyahatinize izin verilmeyebilir.

SATIN ALMIŞ OLDUĞUM BİR BİLETİM VAR, HES KODU GİRİŞİMİ NEREDE YAPACAĞIM?
Satın alınmış tüm biletler için HES Kodu online check-in ve/veya yeni tarih değişikliği sırasında bildirilmelidir. İç hat uçuşları online check-in işlemine (havayoluna göre değişebilecektir) uçuş saatinden 24/48 saat önce açılacaktır. 

YURT DIŞINDAN TÜRKİYE'YE SEYAHAT EDECEĞİM, HES KODU ALMAK ZORUNDA MIYIM?
Seyahatin başlangıç noktası yurt dışı olan uçuşlarda HES Kodu zorunluluğu bulunmamaktadır.

HES KODU KULLANIMI GÜVENLİ Mİ?
HES Kodunuz T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından işletilen sistemler üzerinden üretilmektedir ve üretilen HES Kodları ile ilgili sağlık bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı kontrolündedir. İletmiş olduğunuz HES Kodu bilgileri yalnız seyahat öncesi belirli aralıklarla gerekli yolculuğa elverişlilik sorgulamalarının yapılması ve yetkili kuruluşların Covid-19 önlemleri kapsamında uygulanan tedbirler ile ilgili taleplerinin yanıtlanması amacıyla rezervasyon bilgileriniz ilgili kurumda Gizlilik Politikasında belirtilen kurallar doğrultusunda saklanmalıdır.

Uygulama öncelikle seyahatlerde kullanılmaya başlansa da kısa süre içerisinde iş yerleri, muayenehaneler, kurum ziyaretleri gibi birçok alanda yaygınlaştırılması planlanmakta.

Hayat Eve Sığar programı kapsamında belirlenen kişisel HES kodu tüm yurt içi uçuşlar için bir zorunluluktur. Sağlık bakanlığınca hazırlanan “Kurum ve Kuruluşlara Yönelik Enfeksiyon Kontrol Önlemleri” sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASINI YÜKLEMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ BUTONLARA TIKLAYINIZ...


Hayat Eve Sğıar          Hayat Eve Sğıar

Hizmetlerimiz


Türsab Belge No: 4350