Ottowa

Ottowa

Ottawa, Kanada'nın başkenti ve dördüncü büyük kentidir. Ottawa Vadisi'nde kurulan kent, Ontario eyâletinin güneydoğu ucundadır ve hemen Québec eyaleti sınırındadır. Ottawa ve nehrin karşısındaki Québec'de bulunan Gatineau şehri birlikte Ulusal Başkent Bölgesi'ni (metropolitan alan) oluşturur. Toronto'nun 400 kilometre doğusunda, Montreal'in ise 250 kilometre batısında yer almaktadır.
 
Dünya Başkentleri - Ottowa

Türkçesi Ottava'dır. Yaygın olarak kullanılmasa da, ülkenin başkenti Türkçe resmî belgelerde bu şekilde geçmektedir.

Ottawa aynı zamanda Ontario'da iki resmî dile (İngilizce ve Fransızca) sahip olan tek kenttir. İngilizce ve Fransızca dilleri hukuken eşittir ve bütün resmî belgelerde, kamusal alanlarda (sokak ve yer adları gibi) birlikte kullanılmaları zorunludur. Ottawa'da halkın %32'sinin anadili Fransızca'dır.

Şehir aynı zamanda, Québec ve Ontario eyâletlerini ayıran önemli bir su yolu olan Ottawa Nehri'nin kıyısında kurulmuştur. ABD, Avustralya ya da Meksika'nın aksine, Kanada'da bir "federal başkent bölgesi" bulunmamaktadır ve Ottawa eyâlet içinde bir belediye bölgesidir. Ottawa kentinin nüfusu 808.391 iken, Ottawa bölgesinin nüfusu 1.146.790'dır.

İnsanların, kendi kabullerine göre milliyetlerini bildirdikleri son nüfus sayımına göre, nüfusun etnik dağılımı aşağıdaki gibidir:

 
Dünya Başkentleri - Ottowa

Hizmetlerimiz


Türsab Belge No: 4350