Ljubljana

Ljubljana

Ljubljana ([ʎubˈʎana]; Almanca:Laibach), Slovenya'nın başkenti ve en büyük şehridir. 2013 yılında şehir nüfusu 274.826'dır.

Ljubljana, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Slovenya Krallığı’na bağlandı ve Yugoslav eyaleti olan Drava Banovina’nın başkenti oldu. İkinci Dünya Savaşı’nda İtalya tarafından işgal edildi. Savaş sonunda ise Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkentliğini yaptı. Slovenya’nın bağımsızlığını kazanması ile Ljubljana bağımsız Slovenya’nın başkenti olmayı sürdürmeye devam etti.

 
Dünya Başkentleri - Ljubljana

Şehrin isminin kökeninin ne olduğu konusunda karara varılamamıştır. Bazı tarihçiler ismini, "Laburus" denilen antik Slav şehrinden aldığına inanırlar. Diğerleri ise kelimenin kasabadaki bir selden sonra Latince "Aluvina"dan geldiğini düşünür. Sonuç olarak bazıları kökeninin Slav sözcüğü olan Luba (sevilen) olduğunu var saymaktadırlar. Şehrin Almanca ismi Laibach'tır. Bilinen Yunan efsanesine göre, kahraman Jason (Latince "Yason" olarak telaffuz edilir) ve Argonotlar Colchis'teki altın postu bulduktan sonra, Ege Denizi'ne dönmek yerine Tuna Nehri'nde yol alarak kuzey yönüne varmışlardır. Giderek, Tuna'nın bir kolu olan Sava'nın etrafından Lublianitsa ırmağının kaynağına varmışlardır. Gemilerini batıdaki evlerine dönmek için Adriyatik Denizi'ne taşımış, karaya çıkmışlardır.

Argonotlar, günümüz şehirleri Vrhnika ve Ljubljana arasında, bataklıkla çevrili bir göl bulmuşlardır. Burası Jason'un bir canavarı devirdiği yerdir. Bu canavar, şehrin arması ve bayrağı üzerinde bulunan ejderhadır. Çok kanatlı ejderhalar Ejderha Köprüsü'nü süsler. 1900 ve 1901 yılları arasında yapılan bu köprü, Zaninoviç'in çalışmasıdır. Ejderha, ayrıca yüzyıllar boyunca Slovenya'nın ruhani merkezi olan yakın Avusturya kenti Klagenfurtun'un sembolüdür.

 
Dünya Başkentleri - Ljubljana

Hizmetlerimiz


Türsab Belge No: 4350